Netkitap
Üyelik Sipariş İzleme Alışveriş Sepetim Favorilerim
Sepetim (0) 
Kitap Kelepir Topluluk
ara
Kitap   Sosyal Yayınlar   Yabancı Dil ve Sözlükler Dizisi   İsmet Zeki Eyuboğlu   Türk Dilinin Etimoloji Sözlüğü
 

Türk Dilinin Etimoloji Sözlüğü   

İsmet Zeki Eyuboğlu
ŞİMDİ SATIN AL
Etiket: 40,00 TL
Cinius Kitap Kulübü Ederi: 38,00 TL
telefondan alışveriş 58499

Yayinevi/DiziYayinevi: Sosyal Yayınlar
Baskı Tarih: Mayıs 2004
Sayfa: 866
Indirim: %5

Bu kitaba oy verin: (47 oy)
Yorum Yaz


Bu kitaplar da ilginizi çekebilir

Kitap Hakında

Ürün Ayrıntısı

Yayinevi: Sosyal Yayınlar
Dizi: Yabancı Dil ve Sözlükler Dizisi

Baskı Tarih: Mayıs 2004

Sayfa: 866

İndirim: %5

Boyut: 13,5x19,5cm

Hamur: Karton Kapak, 2

Etiket: 40,00 TL

Cinius Kitap Kulübü Ederi: 38,00 TL

Arka Kapak

Türk diliyle ilgili bu çalışma on bir yıl sürdü, bir süre ara verdikten sonra yine araştırmaya girişildi. İnclenen kaynaklar Türk dili konusunda özgün araştırmaları-incelemeleri içerenler olduğu gibi, değişik dönemlerde yayımlanan dergilerden yararlanılmıştır. TDK'ca yayımlanan sözcüklerin hepsi gözden geçirilmiş, Batı uzmanlarının yapıtlarından bulunanlar taranmıştır. Dürk dili konusunda geniş kapsamlı çalışmalar sürdürülmektedir, ancak özellikle yöre ağızları üzerinde duran, Türkçenin belli bir dönemini kapsayan bu araştırmalar bütünlüğe kavuşturulmamıştır. Bu çalışmalardan bir bölümü Türkçede bulunan Arap-Acem kaynaklı sözcüklere yönelikter, önemli bir bölümü de Türkiye dışı Türkçesiyle ilgilidir.
Biz, bu çalışmamızda kesin, tartışılmaz örnekler vererek açık bir sonuca vardığımızı söyleyemeyiz. Ancak, Türkçenin yalnızca Asya kökenli olduğu, İlkçağ uluslarının dillerinden dolaylı olarak etkilenmediği kanısında değiliz. Türkçede Hitit, Sümer, Akad, Kopt, Sanskrit, Çin ile yine Anadolu İlkçağında yaşamış toplulukların dillerinden sözcük bulunmadığı görüşüne katılmıyoruz.
Sosyal Yayınlar, bilimsel sorumluluğu doğal olarak yazarı ilgilendiren, genişletilmiş ve gözden geçirilmiş bu araştırmayı okuyucuya sunarken, ileride bu alanda daha geniş araştırmalar yaparak, daha sağlıklı, daha başarılı ürünler vermek isteyenlere yardımcı olmak düşüncesinden yola çıkmaktadır. Yazarın yirmi yıllık emeğiyle ortaya çıkan bu çalışma, ülkemizde, bu alanda ilk deneme sayılabilir.

Yazarla Tanışma

Yaşam Öyküsü
İsmet Zeki Eyüboğlu, (d. 1925 Maçka, Trabzon Türkiye), Türk yazar. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'nü bitirdi. Klâsik Filoloji ve Tarih bölümünde de okudu.
 
 
 
Yorumlar
 
Henüz kimse kitap hakkında yorum yapmadı. İlk yorum sizden gelsin!
 
Yanıt:
Bilgisiniz
Adınız:  E-posta:  
Bulunduğum Yer: