Netkitap
Üyelik Sipariş İzleme Alışveriş Sepetim Favorilerim
Sepetim (0) 
Kitap Kelepir Topluluk
ara
Kitap   Cinius Yayınları   Araştırma   Mehmet Çubuk   İnandığım Şehircilik
 

İnandığım Şehircilik   

Mehmet Çubuk
ŞİMDİ SATIN AL
Etiket: 49,00 TL
Cinius Kitap Kulübü Ederi: 29,40 TL
telefondan alışveriş 201336

Yayinevi/DiziYayinevi: Cinius Yayınları
Baskı Tarih: Mayıs 2018
Sayfa: 526
Indirim: %40

Bu kitaba oy verin:
Yorum Yaz


Kitap Hakında

Ürün Ayrıntısı

Yayinevi: Cinius Yayınları
Dizi: Araştırma

Baskı Tarih: Mayıs 2018

Sayfa: 526

İndirim: %40

Boyut: 24x21 cm

Hamur: 1

Etiket: 49,00 TL

Cinius Kitap Kulübü Ederi: 29,40 TL

Arka Kapak

"İnandığım Şehircilik, Prof. Dr. Mehmet Çubuk'un en güncel konulardaki yazılarını ve konuşma metinlerini bir araya getiren çok önemli bir yapıt ve değerli bir başvuru kaynağı. Fransa'dan Türkiye'ye döndüğü ve Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde asistan olarak göreve başladığı 1960'lı yılların ortalarından beri, yani yarım yüzyıldan uzun bir süredir, tanıdığım Profesör Çubuk'un meslek topluluğuna, öğrencilerine, ülkesine, kısaca gelecek kuşaklara yaptığı aralıksız hizmetlerin yeni bir örneğiyle karşı karşıya bulunuyoruz. Bu değerli çalışma, yazarın, şehirciliğimizin yakın dönemine ilişkin olarak yaptığı bir değerlendirmeden, şehircilik üzerine yazmış olduğu yazılardan ve kentsel tasarımla ilgili diğer yazılarından oluşuyor. Bu yapıtın, bir anlamda, yazarın, 2012 yılında yayımlanan Akademi'de Şehircilik Eğitimi Tarihi (1930-2002) başlıklı paha biçilmez kitabının devamı niteliğinde olduğu söylenebilir. 0 kitaptaki genel tarihsel yaklaşım, elinizdeki İnandığım Şehircilik le, daha da zenginleştirilmiş, güncel değerlendirmelerle de bütünleştirilmiş oluyor. İnandığım Şehirciliğe dikkatimizi çeken en önemli birkaç özellikten biri, 'şehircilik' ve 'kentsel tasarım' kavramlarının hem kuramsal ilkeler, hem de güncel örnekler çerçevesinde açıklığa kavuşturulmasıdır.
Bu vesileyle üzerinde kısaca durulmasında yarar gördüğüm bir nokta da, 'mikro' nitelik taşıyan sorunlarla 'makro' nitelikte olanlar arasındaki parçalanamaz bütünselliğin, İnandığım Şehircilikle ele alınan sorunlar açısından da büyük doğruluk payı taşımakta olduğudur. Yıllarını şehircilik eğitimine vermiş ve kendini bu konulara adamış yazarımızın öğrencilerine ve uğraş arkadaşlarına vermekte olduğu öğütler ve her zaman savunduğu savlar, güncel konuda yazdıklarıyla da örtüşmektedir.
Bu nedenle, değerli dostum, uğraş arkadaşım, 'dava adamı' Prof. Dr. Mehmet Çubuk'u, yalnız İnandığım Şehircilik teki başarılı değerlendirmelerinden dolayı değil; aynı zamanda, ülkenin genel gidişi konusundaki haklı kaygılara dayanan uyarılarından ötürü de kutluyorum. Kentlerimizin geleceğine yön verecek olanlara, daha uzun yıllar, yazılarıyla, tavır ve davranışlarıyla örnek olacağına inancımı bu vesileyle yineliyorum. İnandığım Şehircilik kitabının öğrenciler, öğretim ve araştırma kurumlan, meslek odaları üyeleri ve sıradan yurttaşlar için bile çok değerli bir kaynak olduğuna hiç kuşkum yok."
PROF. DR. RUŞEN KELEŞ
(Kitap için yazdığı 'Sunuş'yazısından)

Yazarla Tanışma

 
 
Yorumlar
 
Henüz kimse kitap hakkında yorum yapmadı. İlk yorum sizden gelsin!
 
Yanıt:
Bilgisiniz
Adınız:  E-posta:  
Bulunduğum Yer: