Netkitap
Üyelik Sipariş İzleme Alışveriş Sepetim Favorilerim
Sepetim (0) 
Kitap Kelepir Topluluk
ara
Kitap   Cinius   Anlatı    Özkan Özkurt    Yaşadıklarınla Düşünür Düşündüklerinle Yaşarsın
 

Yaşadıklarınla Düşünür Düşündüklerinle Yaşarsın  

Özkan Özkurt
ŞİMDİ SATIN AL
Etiket: 29,00 TL
Cinius Kitap Kulübü Ederi: 17,40 TL
telefondan alışveriş 200826

Yayinevi/DiziYayinevi: Cinius
Baskı Tarih: Eylül 2017
Sayfa: 368
Indirim: %40

Bu kitaba oy verin: (2 oy)
Yorum Yaz


Kitap Hakında

Ürün Ayrıntısı

Yayinevi: Cinius
Dizi: Anlatı

Baskı Tarih: Eylül 2017

Sayfa: 368

İndirim: %40

Boyut: 13x19,5 cm

Hamur: 2

Etiket: 29,00 TL

Cinius Kitap Kulübü Ederi: 17,40 TL

Arka Kapak

En sevdigim üç kavram: Basa sevgiyi koyuyorum, sonra adalet ve üçüncüsü bilgi, en sevmedigim üç kavram: Basa nefreti koyuyorum, sonra zorbalik ve üçüncüsü cehalet. Ilk üç kavram birbirleri ile son üç kavram da birbirleri ile ilintilidir. Söyle ki ilk kavramlar iyi kavraminin türevleridir, son kavramlar kötü kavraminin türevleridir. Tüm kavramlarin anasi iyi ya da kötü kavramlaridir. Kavram maddiyatin stokudur, yani dünya nimetlerinden arta kalandir. Insan kavramlarla yönünü bulur, örnek vermek gerekirse malini paylasan insan cömerttir, iyi oldugundan deger verilir ona ve insanlar onun sözünü dinlerler. Malini gizleyen ise cimridir ve belki de hirsizdir, kötü oldugundan ondan uzak durulur ve kimse de onun sözüne güvenmez. Görüldügü gibi cömert ve cimri kavramlari dünya maddiyati ile dogrudan ilintilidir, biri iyi kavraminin kategorisinde digeri kötü kavraminin kategorisindedir. Iyi ile kötü kavramini da var eden Mevla’dir, o kullarini bu iki kavramla sinar.
Kavramlar kisilerde söyle vücut bulur: Kimisi çok sadaka verir ve çokça ikramda bulunur, zamanla insanlar onu hatirladiklarinda cömert sözcügünü telaffuz ederler, kimisi ikramda bulunmaz, harcama yapmaz ve hep alip biriktirir, zamanla insanlar onu hatirladiklarinda cimri sözcügünü telaffuz ederler. Sarkintilik yapana namussuz, sakinana da namuslu derler, bu sekilde halleri çogaltabilirsin. Her bir kavram bir insanda diger insanlara nazaran ve diger kavramlara göre daha baskin olur. Kavramlar maddiyatin stokudur, hayat maddiyatla yol alir; ama kavramlarla yön bulur.
Maddiyat ile kavram arasindaki iliskinin tahlili gibi daha birçok konu hakkinda kitapta yorumlar yapilmistir, hayatin karmasik konulari basit, anlasilir bir dil ve anlatimla sunulmustur. Degerli ögrenme meraklilari kitabin konusu güncel durumlara yazarin getirdigi sahsi yorumlardir, dolayisiyla kendi fikirlerinize uygun yorumlari da kendi düsüncelerinize tezat yorumlari da okuyacaksiniz. Tavsiyem kitabi okurken sabirli olun ve kitabi okuduktan sonra hep birlikte fikirlerimizi daha da olgunlastirmak, faydali hale getirmek için elestiri yapalim.
Eser adalet, yönetim, inanç, algi, hayat, yasam ve ölüm ekseninde insan psikolojisini ve toplum sosyolojisini tahlile yönelik genç, mütevazi; ama uzun bir zamana yayilan yogun çabali bir zihin sagimidir.
 
 
Yorumlar
 
Henüz kimse kitap hakkında yorum yapmadı. İlk yorum sizden gelsin!
 
Yanıt:
Bilgisiniz
Adınız:  E-posta:  
Bulunduğum Yer: