Netkitap
Üyelik Sipariş İzleme Alışveriş Sepetim Favorilerim
Sepetim (0) 
Kitap Kelepir Topluluk
ara
Kitap   Cinius Yayınları   Tarih - Yemek   DR. Oğuz Erkara   100 Tarihi Lokanta
 

100 Tarihi Lokanta  

Gourmand World Cookbook Awards 2010 - Best Guide - Gourmand Dünya Yemek Kitapları Ödülü - En İyi Rehber Kitap Ödülü 2010 (Türkiye)
DR. Oğuz Erkara
ŞİMDİ SATIN AL
Etiket: 35,00 TL
Cinius Kitap Kulübü Ederi: 33,25 TL
telefondan alışveriş 104031

Yayinevi/DiziYayinevi: Cinius Yayınları
Baskı Tarih: Ekim 2010
Sayfa: 224
Indirim: %5

Bu kitaba oy verin: (8 oy)
Yorum Yaz


Kitap Hakında

Ürün Ayrıntısı

Yayinevi: Cinius Yayınları
Dizi: Tarih - Yemek

Baskı Tarih: Ekim 2010

Sayfa: 224

İndirim: %5

Boyut: 12,5 x 22 cm

Hamur: Kuşe

Etiket: 35,00 TL

Cinius Kitap Kulübü Ederi: 33,25 TL

Arka Kapak

“Bir doktor niye lokantalarla ilgili kitap yazar?” diye bir soru aklınıza gelebilir. Bana göre çağdaş bir insanın mutlaka bir hobisi olması gerekir. Çünkü hobiler insanların sosyal ve ruhsal yönden sağlıklı olmasını sağlar. Benim hobim ise lokantalar. Lokantaya gitmeyi çocukluğumdan beri çok severim. Tezgahtaki yemekleri, fırındaki pideleri, ızgaraları ilgiyle izlerdim. En çokta garsonun tepemize dikilip yemek çeşitlerini saymasına bayılırdım.
Ne iş yapıyor olursa olsun pek çok insanın bir lokanta açma hayali vardır. Bir kısmı bunu gerçekleştirir. Bunların bir kısmı başarılı olur, bir kısmı da olamaz. Ben hep bunun nedenini merak ederdim. Bu yüzden, tarihi diye nitelendirebileceğimiz, uzun süredir var olan lokantaları incelemek ve nasıl bu kadar yıl ayakta kaldıklarını öğrenmek istedim. Kendileriyle yaptığım görüşmeler sırasında öğrendiğim hikayelerini kitap haline getirdim. Umarım bu kitapta anlattığım hikayeler, dinlerken ve yazarken bana verdiği keyfi okurken de size verir. Yine umarım ki bu başarılı insanların hikayelerinden biri, lokantacı olmak isteyen birilerine yol gösterici olur.
 
 
Yorumlar
 
Henüz kimse kitap hakkında yorum yapmadı. İlk yorum sizden gelsin!
 
Yanıt:
Bilgisiniz
Adınız:  E-posta:  
Bulunduğum Yer: